Download Catalogue

FERFORJE DEMİRİN  ATEŞLE DANSI

Atesin bagrinda kor olur demir ve usta ellerce sekillendirilmeyi bekler. Derken bir el seçer onu. Kah sade bir kivrimla büker, kah sikica dügümler.

Sonra çekiçler iner üstüne, ustasinin teriyle. Demir yalniz ustasini dinler. Ister ki, tek o sekil versin elleriyle. Makineden geçecekse eger, yine onun gücüne boyun eger. Artik iyice alismistir demir, yeni biçimine. Usulca birakir kendini alevlerin içine. Bu kez çabuk sürer bekleyis. Dövülüp son halini alir ve digerlerinin yanina ugurlanir. 

Bütün bu hummali çalismanin, bu defa ki karsiligi bir evi, belki de bir isyerini süsleyecek ve torunlara el yapimi antika olarak kalacak bir sehpa olacak. Ve dekoratif dövme demir, diger bir deyisle Ferforje dayanikliligi ve zerafeti ile yillarca göz kamastiracak.

Bu demir gösterisinde bugünkü duragimiz, sadece iç dekorasyondaki 500'ü askin sayida ferforje ürünü ile çalismalarini bir hobi gibi gerçeklestiren ve Bir Demir Gösterisinin bas harflerini marka olarak alan BDG Ferforje Ltd. Sti.BDG ferforjenin genel müdürü Nejat Galiba, MBA yapmis bir endüstri mühendisi. Önceki isi ögretim görevlisi. Nasil basladiniz ferforje isine diye sordugumuzda, bizi söyle yanitliyor:
"Kalici olmak ve severek çalismak için. Bizim isimiz aslinda, nesiller boyu hem kullanilabilecek hem de önünde resim çektirebileceginiz güzellikte ürünler üretmek. Ferforje, bize bu firsati veriyor. Çünkü iç ve dis dekorasyonda kullanim alanlari ve biçimleri, bizim ve müsterilerimizin hayal gücü ile çogalan bir ürün. Tasarimi, kullanicinin istegine göre de yapilabilen ferforje ürünlerle, bir evin bahçe kapisini, pencere cumbalarini, bir balkonun ya da merdivenin etrafini sarabilir, böylece hem daha güvenli hem de içinde yasamaktan daha fazla keyif alabileceginiz mekanlar yaratabilirsiniz. 

Bugün marka olan tüm kurumlar müsterilerini daha estetik ve dinlendirici mekanlarda agirlamak için, masalarindan tavan avizelerine kadar birçok yerde ferforje ürünleri kullaniyorlar.

Salonlarda ferforje konsollar, samdanlar, kornisler, sarapliklar ve çiçekler için ferforje tasiyicilar var.Ve ferforjenin cam, ahsap, mermer, seramik gibi ayni sekilde dogadan gelen ürünlerle yan yana geldiginde, bütünleserek güzellestigini görüyoruz. Örnegin; bir aynada kendinize bakarken, biz o aynaya yaptigimiz dekoratif bir ferforje çerçeveyle yüzünüze tebessüm yayabiliyoruz. Artik o sadece bir ayna degil, sizin estetik duygularinizi da harekete geçiren, sizi ve takildigi duvari güzellestiren bir ürün. Tüm müsterilerimizle yasadiklari yerin nasil daha güzel olurunu konusmak, sonrada bu güzelligi gerçeklestirmek bizi mutlu ediyor. Bu nedenle böyle bir iste çalismak elbetteki güzel ve dinlendirici."

Nejat beye; "Kalici olmaktan söz ettiniz. Nasil kalici oluyorsunuz?" diye sordugumuzda bize kataloglarindaki kendisine ait bir sözü gösteriyor; 
"Kendileri toprakta demirlesirken, eserleri günümüze kadar yasayan ustalarimizin anisina."

Sonra da devam ediyor; "Yüzlerce yil önce ferforjeyi bugünkü olanaklarin hiçbiri yokken birer sahaser olarak yapan ustalara karsi, bu meslegi ayni anlayisla sürdürme sorumlulugumuz var. Bütün Tarihi yapilarda o ustalarca yapilmis ferforje ürünlerin yasadiklarini gördügümüzde, onlari yapanlari aniyoruz ve bu duygu bizde daha da artiyor. Tüm çalisanlarimiz da biliyor ki, ter akitarak yaptiklari ürünler, eski ustalarinki gibi, onlarin yasamlarindan çok daha fazla ömürlü olacaklar. Bu ürünleri sonraki yillarda kullananlar da, onlara baktiklarinda, kim yaptiysa, ne güzel yapmis dediklerinde, onlari da yasatacaklar. Bu bize hem keyif veriyor, hem de gerçekten kalici olmak için sorumluluk yüklüyor." 

BDG'ye gittigimizde, internetteki web sitelerinden kendilerini taniyan, ama yüz yüze hiç gelmedikleri, Yunanistan'dan bir müsterisinin pencere cumbalarini yaparken gördük BDG çalisanlarini.

Daha sonra, kendi özel arsivlerindeki fotograf dünyasinda gezerken, Miami de eski bir dostlari ile açtiklari showroomun öyküsünü, Ingiltere ye gönderdikleri bir çok iç dekorasyon ürününü, ABD ve Avusturya'daki müsterilerlerine yaptiklari, konsol, ayna çerçevesi, garaj kapilarinin özel tasarim ve üretimlerini gördük. Istanbul'da Feshane ve Pierre Loti gibi tarihi eserlerin ferforjelerinde çalismis olmanin keyfini, bir çok otel, bar, lokanta ve özel mülkler için, ürettikleri ferforje dekorasyon ürünleri ile, gururlandiklarini hissettik. 

1928 yilinda basilmis Ferforje konusundaki bir Fransizca kitapla baslayan, çok sayidaki katalogla büyüyen arsivlerine, her yaptiklari tasarimi fotograflayip kattiklarini ve firmalarinin oldugu gibi sektöründe kurumlasmasina katki verdiklerini gördük

Bu makale http://www.mobilyaonline.net/ sitesinden alintidir.